تولید پوشش مسی ضدباکتری برای استفاده در مراکز بهداشتی

تیمی از پژوهشگران یک پوشش مسی جدید ساختند که در مقایسه با فرمول‌های موجود، باکتری ها را سریع‌تر از بین می برد و برای استفاده به‌عنوان سطوحی که در مراکز بهداشتی زیاد لمس می شوند، مناسب است.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه سای‌تِک‌دِیلی (SciTechDaily)، پوشش مسی جدید که در مقایسه با فرمول‌های موجود، باکتری های بیشتری را با سرعت بالاتر می کُشد، احتمالاً در آینده نزدیک برای بیمارستان‌ها و سایر مکان‌های پرتردد در دسترس خواهد بود.

اگرچه فرمول‌های کنونی متشکل از مس خالص، ضدباکتری و خودضدعفونی کننده هستند؛ اما گونه‌های خاصی از باکتری ها را که دیواره سلولی ضخیم‌تر (باکتری های گِرَم مثبت) دارند، کندتر از باکتری هایی که دیواره سلولی نازک‌تر (باکتری های گِرَم منفی) دارند، از بین می برد.

تیمی از پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا به سرپرستی دکتر آماندا کلیفورد (Amanda Clifford)، پوششی از جنس نانومس تولید کردند. برجستگی های کوچکی که به‌عنوان ویژگی های نانومقیاس شناخته می شوند، قدرت کشتن باکتری ها را از طریق پاره‌کردن دیواره سلولی آن‌ها دارند. روی که ضدباکتری است، برخلاف مس خالص، به طور انتخابی در حضور مس اکسید می شود و به کشتن سریع‌تر باکتری ها کمک می کند.

کلیفورد می گوید: استفاده از این پوشش، بروز عفونت‌های باکتریایی را در سطوحی که در مراکز بهداشتی زیاد لمس می شوند، مانند دستگیره‌های در و دکمه‌های آسانسور، کاهش می دهد؛ زیرا با استفاده از روش‌های متعدد، باکتری ها را می‌کُشد. این پوشش در مقایسه با سایر پوشش‌های موجود یا قطعاتی که کاملاً مسی هستند، شامل مس کمتری می شود و به همین دلیل ساخت آن نیز ارزان‌تر خواهد بود.

تیم پژوهشی دریافت که فقط یک ساعت طول می کشد که این ماده ۹۹.۷ درصد استافیلوکوکوس اورئوس، یک پاتوژن (عامل ایجاد بیماری) گرَم مثبت که معمولاً مسئول عفونت‌های بیمارستانی است، را بکشد در حالی که مس خالص این کار را در مدت دو ساعت انجام می دهد.

کلیفورد افزود: این پوشش سریع‌تر از مس خالص پاتوژن‌ها را از بین می برد ضمن اینکه کمک می‌کند مطمئن شویم آنتی بیوتیک‌ها مؤثر باقی می‌مانند. با استفاده از این فرمول جدید، قبل از ابتلای بیماران و نیاز آن‌ها به استفاده از آنتی بیوتیک‌ها، پاتوژن‌ها را از بین می بریم و افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش می دهیم.

این تیم قصد دارد مواد را در برابر پاتوژن‌های دیگر مانند ویروس‌ها ارزیابی کند و امیدوار است در نهایت محصول خود را تجاری سازی کند

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید