پشت پرده قرص های شب امتحانی و اعتیاد

بر اساس تحقیقات جدید دانشگاه بینگهامتون، دانشگاه ایالتی نیویورک، مصرف «داروهای مطالعاتی» مانند آدرال(مشتقات متا آمفتامین) بدون تشخیص نه تنها به خودی خود خطرناک است، بلکه می تواند منجر به مصرف سایر مواد مخدر و کاهش سلامت روان شود.

داروهای اختلال بیش فعالی (ADHD) اغلب به طور غیرقانونی توسط دانشجویان به عنوان یک کمک مطالعه استفاده می شود، اما مشخص نیست که چه مواد روانگردان احتمالاً در کنار این داروها مورد سوء استفاده قرار می گیرند. برای بررسی این موضوع، تیمی از محققان بینگهامتون به سرپرستی دانشیار مطالعات سلامت و تندرستی لینا بگداچ، مطالعه ای را بر روی ۷۰۲ دانشجوی مقطع کارشناسی از سراسر ایالات متحده انجام دادند و در مورد رایج ترین داروهای مورد استفاده دانشجویان  از جمله داروهای ADHD  حشیش، نیکوتین، الکل، MDMA، اکستازی و همچنین سوالاتی در مورد عملکرد تحصیلی و پریشانی جسمی و روانی سؤال کردند.

محققان چندین ارتباط را پیدا کردند که نشان می‌دهد استفاده از یک ماده ممکن است منجر به استفاده از مواد دیگر شود  گویی مغز برای مصرف بیشتر مواد آماده می‌شود.

بگداچ گفت: “مصرف مواد باعث آزاد شدن انتقال دهنده عصبی دوپامین می شود که مسئول سرخوشی اولیه و احساس لذت است. این احساسات به عنوان یک تقویت کننده مثبت برای مصرف بیشتر مواد عمل می کنند.” “فعال شدن مداوم سیستم لیمبیک از طریق مصرف مواد مخدر منجر به وابستگی می شود، به این معنا است  که این ماده دیگر احساسات لذت بخشی ایجاد نمی کند. افراد باید یا دوز را افزایش دهند یا به چیزی قوی تر متوسل شوند.”

محققان دریافتند که استفاده از یک ماده با سلامت روانی ضعیف تر و انعطاف پذیری کمتر در برابر استرس مرتبط است. همچنین فراوانی کم استفاده با پریشانی روانی ارتباط منفی داشت که به طور بالقوه به تقویت  برای استفاده بیشتر تبدیل می شود.

بگداچ می گوید: «از آنجایی که مغز انسان تا اواسط یا اواخر ۲۰ سالگی فرد به رشد خود ادامه می دهد، مصرف مواد در دوران بزرگسالی ممکن است تأثیر منفی شدیدی بر کیفیت بلوغ مغز و عملکرد شناختی داشته باشد. “علاوه بر این، این افراد احتمالاً بعداً در زندگی خود به مصرف مواد ادامه می دهند، به این معنی که آنها در معرض خطر کاهش سلامت روانی نیز هستند. یافته های ما همچنین نشان داد که مصرف مواد با انعطاف پذیری کمتر در برابر ناملایمات مرتبط است. بنابراین می توانیم حدس بزنیم که افزایش در بیماری های روانی ممکن است با تاب آوری کمتر در برابر سختی ها، که بر خلق و خوی تأثیر می گذارد، واسطه شود. این یافته ها مهم هستند زیرا بسیاری از دانش آموزان ممکن است از داروهایی استفاده کنند که به ظاهر برای  مطالعه کمک کننده است بدون اینکه از تاثیرات مضر آنها بر مغز اطلاع داشته باشند.

او گفت: «از آنجایی که این داروها برای تقویت تمرکز در افرادی که واقعاً ADHD دارند تجویز می‌شوند، دانش‌آموزان ممکن است فکر کنند که استفاده از آنها بی‌خطر است و ممکن است این دارو به کیفیت مطالعه آنها تاثیر مثبت نشان دهد.»

بگداچ تیم تحقیقاتی آدرال تحت مدیریت دانش‌آموزان Binghamton (B-SMART) را رهبری می‌کند که اثرات مضر سوء استفاده از Adderall بر دانشجویان را بررسی می‌کند و در حال انجام مطالعات بیشتر است. او معتقد است که پردیس‌های کالج باید موضع عجیب‌تری در آموزش دانش‌آموزان خود در مورد خطرات مصرف مواد مخدر بر مغز در حال رشد آنها اتخاذ کنند.

بیگداچ گفت: “بازخورد مکرری که ما از دانش آموزان دریافت می کنیم این است که آنها آرزو می کنند این اطلاعات را زودتر بدانند. عدم آموزش و فشار همسالان عامل اصلی استفاده نادانسته آنها است.


.Materials provided by Binghamton University. Original written by John Brhel. Note: Content may be edited for style and length

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید