کشف جدید در علم واکنش‌های مولکولی

محققان دانشگاه‌های ایالتی مین و پنسیلوانیا مکانیسمی جدید در واکنش‌های مولکولی کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد مولکول‌ها بدون نیروهای خارجی با یکدیگر واکنش نشان می‌دهند. به گزارش خبرگزاری مهر ([لینک](https://www.mehrnews.com/)) به نقل از اینترستینگ انجینیرینگ، این امر به روشنی راهنمایی می‌کند درباره فرآیند تبدیل مواد ساده به ساختارهای پیچیده و کاربردهای فناورانه دارد.

این تحقیقات نشان داده است که مولکول‌ها بدون تأثیر نیروهای خارجی بر روی واکنش‌ها توانایی نشان دادن واکنش‌هایی متفاوت را دارند. این امر با یکی از واقعیت‌های علمی پذیرفته‌شده که بر اساس آن تعاملات غیرمتقابل باید تحت حاکمیت قوانین سنتی نیروهای بنیادین مانند گرانش و الکترومغناطیسم باشند، متفاوت است. این تحقیقات مخالفت با قوانین سنتی را در واکنش‌های مولکولی نشان می‌دهد که در زندگی روزمره بسیاری از وقایع این قوانین را نقض می‌کنند.

واکنش‌های غیرمتقابل اهمیت زیادی برای درک رفتارهای پیچیده در ارگانیسم‌های زنده دارند. تا به حال، توضیحات مشابه برای واکنش‌های غیرمتقابل در سیستم‌های میکروسکوپی نظیر باکتری‌ها از طریق هیدرودینامیک یا نیروهای خارجی دیگر داده شده بودند. اما این تحقیقات نشان می‌دهد که مکانیسم‌های مشابهی برای واکنش‌های بین مولکول‌های جداگانه نیز وجود دارد.

تحقیقات تازه‌منتشرشده به واکنش‌های غیرمتقابل بین مولکول‌های جداگانه بدون تأثیرات هیدرودینامیکی پرداخته و نشان داده است که چگونه این مولکول‌ها در فرآیندهای واکنشی شرکت می‌کنند. این مکانیسم به شیب موضعی واکنش‌دهنده‌ها و محصولات تولیدشده توسط واکنش‌های تسهیل‌شده توسط کاتالیزورهای شیمیایی، همچون آنزیم‌ها در سیستم‌های بیولوژیکی، بستگی دارد. این تحقیقات نشان می‌دهد که پاسخ یک کاتالیزور به این شیب‌ها، که توسط خواص منحصربه‌فرد آن تعیین می‌شود، اهمیت دارد.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید