کربوکسیلاسیون انتخابی C4 پیریدین‌ها با استفاده از CO2 را ميتوان ايجاد كرد

پیریدین‌ها اغلب در ترکیبات بایوفعال، لیگاندها یا مواد کاربردی دیده می‌شوند. روش‌های جدید برای تاب‌آوری انتخابی سایت‌های فعال‌سازی پیریدین‌ها، هدف‌های تحقیقات جذابی هستند. مشتقات اسید پیریدین-۴-کاربوکسیلیک (اسید آیسونیکوتینیک)، به عنوان یک مثال، جزء ساختار بسیاری از مولکول‌های بایوفعال می‌باشند. کربوکسیلاسیون پیریدین‌ها با استفاده از CO2 می‌تواند به عنوان یک رویکرد جذاب برای سنتز این ترکیبات مورد توجه باشد، اما دستیابی به این هدف به صورت انتخابی و در شرایط ملایم چالش‌برانگیز است.
در این زمینه، Baiquan Wang از دانشگاه Nankai در تیانجین، چین، و مؤسسه شیمی آلی دانشگاه علوم چین و همکاران، یک روش عملی برای کربوکسیلاسیون انتخابی C-4 پیریدین‌ها از طریق یک پروتکل یک گامی توسعه داده‌اند. این فرآیند شامل یک فسفینه C−H شناخته‌شده و سپس یک کربوکسیلاسیون مسیل با کاتالیزور مس نوآور با CO2 (واکنش‌های کلی در تصویر) می‌شود. این نمک‌های فسفونیوم با استفاده از CuCl به عنوان کاتالیزور، N،N،N‘،N‘-تترامتیل‌اتیلن‌دی‌آمین به عنوان لیگاند، ZnEt2 به عنوان یک کاهنده، و دی‌متیل‌آستتامید به عنوان حلال در دمای اتاق با CO2 (1 اتمسفر) واکنش داده می‌شوند.
ترکیبات مطلوب مشتقات اسید آیسونیکوتینیک بهره‌مند به صورت متوسط تا باالا به دست آمدند. این تیم با موفقیت از این روش برای کربوکسیلاسیون در مراحل دیرینه تر ترکیبات پیچیده و مانند دارو استفاده کرد. واکنش دارای تحمل گروه‌های عامل خوبی بوده و می‌توان آن را به مقیاس گرم انجام داد. به گفته پژوهشگران، این ممکن است در طراحی و کشف داروها مفید باشد.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید