کثیف شدن برای پاکسازی اثرات زیست محیطی صنایع شیمیایی

صنایع شیمیایی جهانی یکی از مصرف کنندگان اصلی سوخت فسیلی و عاملان تغییرات آب و هوایی هستند با این حال، تحقیقات جدید دانشگاه کرتین مشخص کرده است که چگونه این بخش می تواند اعتبار سبز خود را با کثیف شدن پاک کند.

اکثر واکنش‌های شیمیایی که شامل برق و مواد آلی می‌شوند را نمی‌توان با استفاده از آب به طور موثر انجام داد، زیرا مواد آلی به خوبی حل نمی‌شوند و صنعت را مجبور می‌کند از سوخت‌های فسیلی برای تامین گرما به جای برق استفاده کند یا از مواد جایگزین برای آب استفاده کند، که محیط زیست و ایمنی را افزایش می‌دهد. خطرات

با این حال، تیمی از محققان به سرپرستی دانشیار سیمون چیامپی، از دانشکده علوم مولکولی و زیستی کرتین، دریافتند که واکنش‌های شیمیایی در آب را می‌توان با افزودن یک ماده مقاوم در برابر آب به الکترود سرعت بخشید فرآیندی که به نام ” رسوب کردن.”

پروفسور سیامپی می‌گوید: «رسوب‌کردن کاملاً بر خلاف انتظار عمل  مرسومبی است، که می‌گوید شما باید ابزار تمیزی داشته باشید تا فرآیندها را با استفاده از الکترود تا حد امکان کارآمد کنید.»اما وقتی مواد مقاوم در برابر آب مانند پلاستیک یا روغن را اضافه کردیم، متوجه شدیم که واکنش‌ها در این نواحی شش برابر سریع‌تر از نواحی «تمیز» الکترود اتفاق می‌افتد.ما دریافتیم که حتی استفاده از چسب خانگی سرعت واکنش را تا ۲۲ درصد بهبود می بخشد.

هری رودریگز یکی از رهبران این مطالعه و کاندیدای دکترا گفت که نکته کلیدی جذب مواد آلی به سایر مواد مقاوم در برابر آب است.او گفت: “اگر ماده آبگریز باشد می خواهد خارج شود، بنابراین به یک محیط آبگریز مانند روغن، پلاستیک یا چسب روی الکترود کشیده می شود.”آقای رودریگز گفت که صنایع شیمیایی با وجود چالش ها مشتاق است تا جایی که ممکن است از آب استفاده کند.

وی گفت: «اگر قرار باشد مواد شیمیایی آلی در آب با استفاده از روش‌های صنعتی فعلی تولید شود، انتظار می‌رود که عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد.

اما شرکت‌ها همچنان می‌خواهند از آب استفاده کنند، اگر قابل دوام باشد، زیرا مواد شیمیایی که در حال حاضر برای این واکنش‌ها استفاده می‌کنند گران و قابل اشتعال هستند، بنابراین نگرانی‌ها و عوارض احتمالی در مورد ایمنی و ذخیره‌سازی وجود دارد.

علاوه بر مزایای زیست محیطی، استفاده از آب بسیاری از این مسائل را دور می زند.

پروفسور Ciampi گفت که مدتی طول می کشد تا این روش در مقیاس وسیع قابل تکرار شود، اما سفر به سمت یک صنعت شیمیایی پاکتر می تواند با همکاری با سایر زمینه های تخصصی تسریع شود.

وی گفت: به عنوان مثال، صنایع معدنی همیشه از حباب ها به عنوان راهی برای جداسازی مواد معدنی استفاده می کنند.

دانش زیادی وجود دارد که می‌تواند با الکتروشیمی جفت شود تا این روش را به مقیاس بزرگ‌تری برساند و سپس تأثیر واقعی داشته باشد.»


.Materials provided by Curtin University. Original written by Samuel Jeremic. Note: Content may be edited for style and length

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید