پروژه بهینه‌سازی کیفیت و افزایش طول عمر باتری‌های «سرب-کربن» پیشرفته

مجری پروژه «بهینه‌سازی کیفیت و افزایش طول عمر باتری‌های «سرب-کربن» پیشرفته»، گفت: پروژه بهینه‌سازی خمیر منفی مورد استفاده در باتری‌های ایستا نظیر باتری‌های خودرو، باتری‌های مصرفی در نیروگاه‌ها و مراکز مخابراتی و … با هدف افزایش کیفیت و طول عمر این قبیل باتری‌ها در سازمان جهاد دانشگاهی تهران انجام می‌شود.
دکتر محمدهادی قاسمی در این‌باره اظهار کرد: باتری‌های «سرب – اسید» پیشینه‌ای طولانی در ذخیره‌سازی انرژی دارند و می‌توان آن‌ها را برای طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده کرد.
وی با بیان این‌که به‌علت گستردگی و تنوع مصرف این نوع باتری، تحقیقات فراوانی در دنیا برای افزایش کیفیت این باتری‌ها در حال انجام است، ادامه داد: شرکت‌های ایرانی هم سابقه طولانی در تولید این نوع باتری دارند و سرمایه‌گذاری خوبی برای ارتقای کیفیت محصولات خود انجام می‌دهند.
این پروژه در قالب یک قرارداد تحقیقاتی با کارفرمای ایرانی انجام می‌شود
دکتر قاسمی با بیان این‌که این پروژه در قالب یک قرارداد تحقیقاتی با کارفرمای ایرانی انجام می‌شود، افزود: نتیجه اجرای این طرح تحقیقاتی، دستیابی به فن‌آوری تولید باتری «سرب – کربن» و افزایش کیفیت خمیر منفی باتری با استفاده از ترکیبات ویژه کربنی خواهد بود.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی کاهش مشکل سولفاته شدن باتری‌ها را از مزایای باترهای «سرب – کربن» برشمرد و افزود: با رفع یا کاهش مشکل سولفاته شدن در باتری‌های «سرب – اسید»، طول عمر این باتری‌ها به شدت افزایش می‌یابد.
مجری این طرح تحقیقاتی با بیان این‌که باتری‌های «سرب – اسیدی» توسط تأمین‌کننده‌های بزرگ جهانی عرضه می‌شوند و بیشترین سهم بازار را در میان تجهیزات ذخیره انرژی و باتری‌های قابل شارژ از نظر ارزش فروش و از نظر تولید مگاوات ساعت دارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بازار جهانی باتری‌های خودرو بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار و برای باتری‌های صنعتی حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال است.
وی افزود: مزایایی از قبیل متمرکز و فشرده بودن، استفاده و استقرار راحت، اقتصادی بودن و پاسخ فوری برای ورود و خروج انرژی با باتری، استفاده از باتری‌های «سرب – اسیدی» را گسترش داده و بازار آن رو به رشد است.
دکتر قاسمی در ادامه توضیح داد: اکثر باتری‌های صنعتی برای کاربردهای ایستا استفاده می‌شوند تا یک منبع برق ایمن برای تجهیزات حساس و حیاتی نظیر تجهیزات مخابراتی، شبکه‌های داده، و محدوده بزرگی از کاربردهایی که تداوم تأمین برق در آن‌ها ضروری است، فراهم کنند.
مجری طرح «بهینه‌سازی خمیر منفی باتری، برای افزایش طول عمر و کیفیت»، در بخش دیگری از سخنانش توضیح داد: هر چه ظرفیت تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر نظیر انرژی آبی، انرژی باد، انرژی خورشیدی، انرژی گرمایی و انرژی زیست‌توده بیشتر می‌شود، نیاز به ذخیره‌سازی انرژی در شبکه‌های برق هم به طرز فزآینده‌ای به یک مقوله مهم تبدیل می‌شود و باید متناسب با نیاز صنایع در جهت افزایش کارایی و کیفیت باتری‌ها تحقیقات بیشتری انجام شود

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید