آغاز پروژه ذخیره سازی هیدروژن سبز

به گزارش از سایت chemistryviews میتسوبیشی پاور آمریکا و شرکت توسعه مگنوم، از طریق سرمایه‌گذاری مشترک خود به نام ایسز دلتا، ساخت یک مرکز ذخیره‌سازی انرژی زیرزمینی با ظرفیت ۳۰۰ گیگاوات-ساعت در دلتا، یوتا، ایالات متحده را آغاز کرده‌اند. این پروژه شامل دو غار در یک ساختار نمکی در داخل زمین شامل می شود که هرکدام به ظرفیت ۱۵۰ گیگاوات-ساعت برای ذخیره‌سازی هیدروژن تولید شده از منابع انرژی تجدیدپذیر طراحی شده‌اند. این غارها به عنوان یک مخزن بزرگ برای هیدروژن سبز، تولید شده از منابع انرژی تجدیدپذیر، برای تولید برق به کار می‌روند. این پروژه به نام “پروژه ذخیره‌سازی انرژی پاک پیشرفته” شناخته می‌شود.
انرژی تجدیدپذیر اضافی مانند باد و خورشید در ساعات کم مصرف برای تولید هیدروژن با استفاده از الکترولیزورها استفاده می‌شود که مولکول‌های آب را به هیدروژن و اکسیژن “سبز” تبدیل می‌کنند. ظرفیت ذخیره‌سازی غارهای نمک این امکان را فراهم می‌کند که انرژی تجدیدپذیر اضافی تولید شده در بهار، زمانی که تقاضای انرژی کم است، ذخیره شود و در تابستان، زمانی که تقاضا زیاد است، برای تولید انرژی استفاده شود. سپس هیدروژن سبز ذخیره شده به عنوان منبع انرژی بدون کربن برای نیروگاه سیکل ترکیبی توربین گازی با ظرفیت ۸۴۰ مگاوات مجاور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروژه به نام “پروژه ذخیره‌سازی انرژی پاک پیشرفته آژانس انرژی بین کوهستانی (IPA)” است.
منتظر می‌شویم که این نیروگاه تا سال ۲۰۲۵ به صورت آنلاین شروع به کار کند و در ابتدا با ترکیب ۳۰ درصد هیدروژن سبز و ۷۰ درصد گاز طبیعی عمل خواهد کرد، با برنامه ریزی های انجام شده برای بهره برداری صددرصد هیدروژن سبز تا سال ۲۰۴۵. این نیروگاه قصد دارد نیروگاه زغال‌سنگ ۱۸۰۰ مگاواتی را که در حال بازنشستگی است از دور خارج و از منبع جدید خود استفاده کند.

تخمین زده می‌شود که این پروژه سالانه به جلوگیری از انتشار ۱۲۶٬۵۱۷ تن دی‌اکسید کربن کمک کند.
این زیرساخت، از جمله غارها، یک مرکز ذخیره‌سازی انرژی پاک پیشرفته را شکل می‌دهد. توسعه این پروژه از ماه مه ۲۰۱۹ آغاز شده است. طراحی ابتدایی هاب هیدروژن محل ذخیره‌سازی انرژی پاک پیشرفته این امکان را دارد که بیش از ۲۲۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر را به ۱۰۰ تن هیدروژن سبز در روز تبدیل کند. به گفته این شرکت، یکی از غارهای نمک در سایت “ذخیره‌سازی انرژی پاک پیشرفته” دارای ظرفیت ذخیره‌سازی کل نیاز ماهانه ایالت کالیفرنیا برای انرژی است.
از این پروژه اولیه، ایسز دلتا قصد دارد هاب‌های هیدروژن را در سراسر ایالات متحده مستقر کند تا انتقال انرژی پاک را تسریع و پشتیبانی کند. این پروژه ذخیره‌سازی انرژی پاک پیشرفته با ضمانت وام ۵۰۴٫۴ میلیون دلار از دفتر برنامه‌های وام وزارت انرژی ایالات متحده حمایت شده است.

 

 


Loan Programs Office, ADVANCED CLEAN ENERGY STORAGE, US Department of Energy, Washington D.C., USA. (accessed January 16, 2023)

ACES Delta, LLC, Holladay UT, USA

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید