روش جدید آزمایش DNA: گسترش نوآوری علمی

تیمی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو روش جدیدی برای تقویت، آزمایش و تجزیه و تحلیل توالی DNA هدف، ابداع کرده‌اند این تکنیک یا واکنش جدید که با نام AMPLON (تقویت DNA با پرایمینگ چندبازویی و بهینه‌سازی حلقه‌ای اسید نوکلئیک) شناخته می‌شود، جایگزینی برای روش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) که قبلاً پذیرفته شده بود، ارائه می‌دهد و فرصت را برای کاربردهای  در تشخیص پزشکی بیشتر باز می‌کند.

محمد اس. دراز، استادیار دانشکده پزشکی و محقق اصلی این مطالعه، گفت: «AMPLON این پتانسیل را دارد که به طور مثبت روش تجزیه و تحلیل مولکولی و تشخیص بالینی را از تشخیص بیماری های عفونی به پزشکی شخصی و محیطی تغییر دهد.

محققان از چنین فناوری برای مقایسه DNA سلول‌های بیمار با سلول‌های سالم استفاده می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهد تا تغییراتی را که با پیشرفت بیماری رخ می‌دهد و نحوه درمان آن را بهتر درک کنند.

AMPLON چندین پسوند در امتداد رشته DNA برای افزایش همزمان سرعت و دقت سنتز DNA در شرایط دمای ثابت فراهم می کند.

استفاده از این فرآیند ساده‌شده جدید، نیاز به کارکردن بین دمای بالا و پایین را که می‌تواند باعث ایجاد تنش بر روی مواد شود، از بین می‌برد. همچنین فرآیند تقویت را ساختارمندتر و در دسترس تر می کند، به خصوص در تنظیماتی که کنترل دقیق دما چالش برانگیز است.

با استفاده از روش سنتی PCR، نمونه DNA گرم می شود تا بتواند به دو قطعه DNA تک رشته ای جدا شود. سپس، یک آنزیم با استفاده از رشته های اصلی به عنوان الگو، دو رشته جدید DNA می سازد. این فرآیند خسته کننده، زمان بر و پرهزینه است.

دراز گفت: «ما یک روش جدید برای تقویت DNA ایجاد کرده‌ایم که به تجهیزات حجیم متصل به آزمایشگاه نیاز ندارد، اما می‌تواند در یک مرحله و در تنظیمات مختلف انجام شود. به طور قابل توجهی، رویکرد ما آنزیم ها را مانند روش PCR ضعیف نمی کند.طراحی پرایمر DNA چند مسلح AMPLON می تواند کاستی های آنزیم ها را به نقاط قوت تبدیل کند تا کارایی تقویت را بهبود بخشد و نتایج ثابتی ایجاد کند.

دراز گفت: “ما توانسته ایم تقویت را افزایش دهیم و زمان تقویت را تا ۵۰٪ کاهش دهیم .” “رویکرد ما این پتانسیل را دارد که روش تقویت اسید نوکلئیک را به طرز چشمگیری تغییر دهد و در عوض راه حلی قابل حمل، قابل اعتماد و مقرون به صرفه را برای کاربردها، از تشخیص در نقطه مراقبت تا تحقیقات میدانی، ارائه دهد.” گفت دراز.


Materials provided by Case Western Reserve UniversityNote: Content may be edited for style and length.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید