جدید ترین درمان سرطان در دستان محققان شیمی

دانشمندان به روشی جدید به نام فتودینامیک دست یافته‌اند که امیدی تازه‌ برای درمان سرطان ایجاد کرده است.

به گزارش از وبگاه سای‌تِک‌دِیلی (SciTechDaily)

درمان فتودینامیک به عنوان یکی از روش‌های نوین در درمان سرطان به کار گرفته می‌شود که از سیستم‌های رهاسازی نور برای فعال‌سازی یک عامل مبارزه با سرطان در محل تومور استفاده می‌کند. رهاسازی نور به معنای فعال‌سازی مولکول‌های پوشش‌دار بیوشیمیایی از طریق فوتولیز است که باعث آزادسازی ترکیبات زیستی فعال می‌شود.

تیم پژوهشی از دانشگاه توکیو یک پلتفرم جدید برای این روش ایجاد کرده است، از کمپلکس‌های اُرگانورودیوم (III) فتالوسیانین برای دستیابی به ویژگی‌های موردنیاز استفاده می‌کند. این ترکیبات باید در نور مریی پایدار، در شرایط کم‌اکسیژن و با استفاده از نور قرمز کم‌انرژی تحریک شوند.

روش‌های متداول فتودینامیک بر ایجاد گونه‌های اکسیژن فعال برای کشتن سلول‌های تومور تمرکز دارند. اما چالش اصلی این است که بسیاری از سرطان‌ها در محیط‌های فاقد اکسیژن هستند. برای حل این مشکل، از سیستم‌های رهاسازی نور استفاده شده است که عامل به شکل غیرفعال در محل تومور تجویز می‌شود و پس از آن در محیط فعال می‌شود.

تیم پژوهشی از مولکول‌های “کمپلکس‌های اُرگانورودیوم (III) فتالوسیانین (Pc)” برای ایجاد بن‌سازه جدید در روش رهاسازی نور استفاده کرده است. این کمپلکس‌ها در نور محیط پایدار بوده و با لیزرهای پالسی نانوثانیه‌ای قابل فعال‌سازی هستند.

تحقیقات نشان داده است که ترکیبات پس از فعال‌شدن این کمپلکس‌ها برای سلول‌های سرطانی سمی هستند. این پیشرفت نوین در درمان سرطان با استفاده از فتوتراپی ممکن است راهی جدید و موثر در مبارزه با سرطان باشد. با این حال، نیاز به تحقیقات بیشتر و آزمایش‌های بالینی دقیق‌تر برای اثبات ایمنی و کارآمدی این روش وجود دارد.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید