درمان انقلابی زخم مزمن می تواند به میلیون ها نفر کمک کند

تیمی از دانشمندان بین المللی یک درمان  غیر آنتی بیوتیکی موثر برای زخم های مزمن که تشکیل شده از گاز یونیزه برای فعال کردن پانسمان زخم است، ساخته شده است.

این درمان شامل فعال سازی پلاسما پانسمان های هیدروژل (که معمولا در پانسمان زخم استفاده می شود) با ترکیبی منحصر به فرد از اکسیدان های شیمیایی مختلف است که در رفع آلودگی و کمک به بهبود زخم های مزمن موثر است.

محققان دانشگاه شفیلد و دانشگاه استرالیای جنوبی که این مطالعه را رهبری کردند، معتقدند روش جدید پیشرفت قابل توجهی در مقابله با پاتوژن های مقاومت آنتی بیوتیکی است و پتانسیل تغییر درمان زخم پای دیابتی و زخم های داخلی را دارد.

پروفسور راب شورت، پروفسور شیمی در دانشگاه شفیلد که یکی از نویسندگان این مطالعه است، گفت: “بیش از ۵۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان با دیابت زندگی می کنند که ۳۰ درصد از آنها در طول زندگی خود به زخم پا مبتلا می شوند. همه گیری جهانی این موضوع نادیده گرفته شده که قرار است در سال های آینده به دلیل افزایش چاقی و عدم ورزش بیشتر افزایش یابد.

“تنها در انگلستان بین ۶۰۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ نفر در هفته به دلیل زخم پای دیابتی تحت درمان قرار می گیرند. عفونت یکی از خطرات اصلی است که به طور فزاینده ای، بسیاری از عفونت ها به درمان آنتی بیوتیک های معمولی به دلیل باکتری های مقاوم پاسخ نمی دهند که منجر به ۷۰۰۰ قطع عضو در سال می شود.”

“نیاز فوری به نوآوری در مدیریت و درمان زخم وجود دارد و این یک امتیاز واقعی است که بخشی از تیم بین المللی باشید که بیش از ۱۰ سال است که روی این درمان جایگزین کار می کنند.”

هزینه مدیریت زخم های مزمن مانند زخم پای دیابتی در حال حاضر بیش از ۱۷ میلیارد دلار در سال است.

مزایای گاز یونیزه شده پلاسمای سرد قبلاً در آزمایشات بالینی ثابت شده است و نشان می دهد که نه تنها عفونت را کنترل می کند، بلکه باعث تسریع التیام زخم نیز می شود. این به دلیل ترکیب شیمیایی قوی اکسیدان ها، یعنی اکسیژن فعال و گونه های نیتروژن (RONS) است که هنگام مخلوط کردن و فعال کردن مولکول های اکسیژن و نیتروژن در هوای محیط تولید می کند.

دکتر Endre Szili، از دانشگاه استرالیای جنوبی که این مطالعه را رهبری می کند و در این هفته در مجله Advanced Functional Materials منتشر شد ، گفت: «آنتی بیوتیک ها و پانسمان های نقره معمولاً برای درمان زخم های مزمن استفاده می شوند، اما هر دو دارای اشکالاتی هستند.

افزایش مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها یک چالش جهانی است و همچنین نگرانی های عمده ای در مورد سمیت ناشی از نقره وجود دارد. در اروپا، پانسمان های نقره به همین دلیل حذف می شوند.

تیم بین المللی از دانشمندان نشان داده اند که پانسمان های هیدروژل فعال کننده پلاسما با RONS ژل را بسیار قوی تر می کند و باکتری های رایج را از بین می برد.

اگر چه زخم پای دیابتی تمرکز این مطالعه بود، این فناوری را می توان برای تمام زخم های مزمن و عفونت های داخلی به کار برد.

با وجود نتایج دلگرم‌کننده اخیر در استفاده از درمان با هیدروژل فعال شده پلاسما (PAHT)، ما با چالش بارگیری هیدروژل‌هایی با غلظت کافی RONS مورد نیاز برای استفاده بالینی مواجه شدیم. دکتر سیلی گفت.

محققان می گویند علاوه بر کشتن باکتری های معمولی (E. coli و P. aeruginosa) که باعث عفونی شدن زخم ها می شوند، هیدروژل های فعال شده پلاسما ممکن است به تحریک سیستم ایمنی بدن نیز کمک کنند که می تواند به مبارزه با عفونت ها کمک کند.

دکتر سیلی افزود: “عفونت های مزمن زخم یک بیماری همه گیر خاموش است که بحران بهداشت جهانی را تهدبد مبکند.”

یافتن درمان‌های جایگزین برای آنتی‌بیوتیک‌ها و پانسمان‌های نقره ضروری است، زیرا وقتی این درمان‌ها جواب نمی‌دهند، اغلب قطع عضو اتفاق می‌افتد.

“یک مزیت اصلی فناوری PAHT ما این است که می توان از آن برای درمان همه زخم ها استفاده کرد. این یک درمان بی خطر برای محیط زیست است که از اجزای طبیعی موجود در هوا و آب برای ساختن مواد فعال خود استفاده می کند که به اجزای غیر سمی و زیست سازگار تجزیه می شوند.” ”

دکتر Szili می گوید: «پلاسما پتانسیل عظیمی در دنیای پزشکی دارد و این فقط نوک کوه یخ است.

گام بعدی شامل آزمایش‌های بالینی برای بهینه‌سازی فناوری الکتروشیمیایی برای درمان در بیماران انسانی است.


.Materials provided by University of SheffieldNote: Content may be edited for style and length.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید