دانشمندان از کاتالیزور پیشرفته روتنیوم برای کشف و بهینه سازی واکنش رونمایی کردند

محققان در دانشگاه منچستر توانسته‌اند در فناوری کاتالیست یک پیشرفت نوآورانه بسیار مهمی را انجام دهند. آن‌ها یک کاتالیست جدید توسعه داده‌اند که نشان داده شده است کاربردهای متنوعی داشته باشد و پتانسیل داشته باشد که فرآیندهای بهینه‌سازی در صنایع را ساده‌تر کند و کشف‌های علمی جدید را پشتیبانی کند. کاتالیست‌ها، که اغلب به عنوان قهرمانان ناشناخته شیمی شناخته می‌شوند، در شتاب‌دهنده‌ی واکنش‌های شیمیایی نقش اساسی دارند و در ایجاد بیشتر محصولات تولیدی موثر هستند. به عنوان مثال، تولید پلی‌اتیلن، یک پلاستیک متداول استفاده شده در موارد روزمره مختلف مانند بطری‌ها و ظروف یا در خودروها برای تبدیل گازهای مضر از تخلیه موتور به مواد کم‌مضر.

در این میان، روتنیم – یک فلز گروه پلاتین – به عنوان یک کاتالیست مهم و متداول ظاهر شده است. با این حال، در حالی که یک ماده قدرتمند و اقتصادی، کاتالیست‌های پررنگ روتنیم به مدت طولانی به دلیل حساسیت زیادشان نسبت به هوا، با چالش‌های قابل توجهی در کاربردشان روبه‌رو شده‌اند. این بدان معناست که استفاده از آن‌ها تا کنون به افرادی با مهارت‌های ویژه و تجهیزات ویژه محدود شده است که باعث محدودیت کامل در استفاده از کاتالیز روتنیم در صنایع شده است.

امروز، در مجله Nature Chemistry، دانشمندان در دانشگاه منچستر به همراه همکاران در شرکت بیوفارماسیوتیک جهانی آسترازنکا یک کاتالیست روتنیمی را معرفی می‌کنند که ثابت شده است که در طولانی‌مدت در هوا پایدار بوده و همچنین با بازتراکیب بالا لازم برای تسهیل فرآیندهای شیمیایی تحولی را ایجاد کند.

گیلیان مک‌آرتور، دانشجوی دکترای دانشگاه منچستر، نویسنده مسئول این مقاله، گفت: “ما از این کشف بسیار هیجان‌زده هستیم. کاتالیست جدید روتنیم ما دارای واکنش‌پذیری بی‌نظ

یر است، در حالی که پایدارترین هوا است – یک دستاوردی که پیش از این فکر نمی‌شد به دست آمده باشد.

“به علاوه، این کاتالیست نیازی به تجهیزات و روش‌های پردازش خاص ندارد و به کاربر امکان می‌دهد تا واکنش‌های همزمانی را اجرا کند، که فرآیندهای سریع تری را ممکن می‌کند و بهینه‌سازی‌ها را ساده‌تر می‌کند. این به این معناست که روش‌ها سریع‌تر، محیط زیستی‌تر و جلوگیری از تجمع مقادیر زیادی از زباله ممکن می‌شود.”

این کشف امکان پردازش و اجرای فرآیندهای ساده را فراهم می‌کند و نشان داده شده است که از جابجایی گسترده در زمینه‌های مختلف شیمیایی بهره‌مند است، که این به کاربران غیرتخصصی امکان بهره‌برداری از کاتالیز روتنیم را می‌دهد. تلاش‌های همکاری با آسترازنکا نشان دهنده کاربرد این کاتالیست جدید در صنعت، به ویژه در توسعه فرآیندهای کشف و ساخت داروهای کارآمد و پایدار است.

دکتر جیمز داگلاس، مدیر آزمایش‌های پرسرعت که در این پروژه از آسترازنکا همکاری کرده است، گفت: “کاتالیز یک فناوری اساسی برای آسترازنکا و صنعت بیوفارماسوتیک، به ویژه زمانی که ما به دنبال توسعه و تولید نسل بعدی داروها به روشی پایدار هستیم. این کاتالیست جدید یک افزودنی عالی به جعبه ابزار است و ما شروع به کاوش و درک برنامه‌های صنعتی آن کرده‌ایم.”

رویکرد جدید از قبل به کشف واکنش‌های جدیدی که تا کنون با روتنیم گزارش نشده‌اند، منجر شده است و با چنین چندینی و دسترسی بهتر، پژوهشگران پیشرفت‌ها و نوآوری‌های بیشتری را در این زمینه پیش‌بینی می‌کنند.


.Materials provided by University of Manchester. Note: Content may be edited for style and length

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید