ترکیب موم و نشاسته برای تولید پوشش پارچه ضد آب و سبز

تولید پوشش های پارچه ای ضدآب امر تازه ای نیست، اما بسیاری از این پوشش ها سمی و آلوده کننده محیط زیست هستند. به تازگی محققان با ترکیب موم و نشاسته پوشش پارچه ای ضد آب غیرسمی تولید کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه آلتوی فنلاند از ترکیبی موسوم به موم کارناوبا استفاده کرده اند که برگرفته از برگ درخت نخل است. ترکیب غیرسمی یادشده برای تولید محصولاتی همچون واکس ماشین، برخی داروها و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

موم یادشده بعد از ذوب شدن و تجزیه در آب باید با نشاسته ترکیب شود تا به یک ماده کاملا ضدآب مبدل شود. تا پیش از این برای این کار استفاده از پروتئینی موسوم به پولیسین مرسوم بود که قیمت بالای آن هزینه نهایی تولید ماده ضدآب مذکور را به شدت افزایش می داد. اما ترکیب موم حاصل از درخت نخل و نشاسته به نتیجه ای مطلوب می انجامد که باعث تهیه پوشش ضدآب برای استفاده در انواع پوشاک و پارچه ها و البسه می شود.

پوشش یادشده تاکنون با موفقیت برای ضدآب کردن پارچه های چسبناک ویسکوز، پارچه های تنگل، کتان و پنبه و غیره مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر این پوشش ضد آب در برابر شستشو با پودرهای شیمیایی مقاومت خوبی ندارد و محققان درصدد یافتن راه حلی برای این مشکل هستند.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید