اسیدهای نوکلئیک چپ‌دستي فراتر از تصوير در آينه

به گزارش سایت chemistryworld پژوهشگران در حال بررسی نقش‌های مختلف اسیدهای نوکلئیک چپ‌دست ( شروع چينش از چپ )مانند Z-DNA از ایمنی تا کنترل ژنتیک ما هستند. راچل برازیل گزارش می‌دهد :
زیست‌شناسی دستورالعمل‌های ژنتیکی خود را در دنباله‌های جفت پایه در ستون نخ دوگانه ژنتیکی DNA که به صورت راست‌دست است، و از طریق مولکول‌های RNA که پس از آن ترانسکریب می‌شوند، رمزنگاری می‌کند. اما اگر پیچ‌های این اسیدهای نوکلئیک به جهت مخالف یعنی چپ‌دست چينشي شوند چه اتفاقی می‌افتد؟ گاهی اوقات این اتفاق به اشتباه در تصاویر ذخیره‌شده دیده می‌شود، اما ساختار بلوری این نوع DNA که به نام Z-DNA شناخته می‌شود، در دهه ۱۹۷۰ منتشر شد. این نسخه به نظر یکم متفاوت از نسخه راست‌دست است؛ به جای پیچ گرد مخروطی، ستون نخ یک شکل زیگ‌زاگ می‌سازد که منجر به نامش شده است. بررسی‌ها منجر به پیشنهاداتی شد که اسیدهای نوکلئیک Z ممکن است نقشی در زیست‌شناسی ایفا کنند، اما این پیشنهادها به طور گسترده با اشکال‌گیری مواجه شدند.
در پنج سال گذشته، شواهد به وضوح نشان داده‌اند که هر دو DNA و RNA توانایی ایجاد تور دوگانه چپ‌دست را در زیست‌شناسی دارند و که این ساختارها در پاسخ‌های ایمنی ما به عفونت و التهاب‌های ویروسی دخیل هستند. حتی Z-DNA ممکن است نقش اساسی در کنترل ژنتیک داشته باشد. حالا یک جامعه رو به رشد از پژوهشگران در حال بررسی راه‌هایی هستند که این زیست‌شناسی جدید می‌تواند برای مقابله با سرطان و بیماری‌های دیگر بهره‌مند شود یا خیر.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید

سوال خود را مطرح کنید